1 вересня 2015 р. 14:51
ЦОІЗИТ
Цоізит і його найкрасивіший різновид танзаніт серед самоцвітів другого порядку є наймолодшим, рідкісним і напрочуд красивим. Народжений біля підніжжя Кіліманджаро, прогрітий променями гарячого сонця, насичений повітрям свободи, камінь зберігає всю силу африканського континенту. Названо мінерал на честь відомого любителя самоцвітів, заможного бізнесмена, який фінансує мінералогічні експедиції барона Зігмунда Цойза. Вперше цоізит було знайдено в Австро-Угорських Альпах у 1805 році. Він має широкий відтінок, тому використовується як ювелірний і виробний камінь.
Цоізит може бути як прозорим одноколірним, так і багатобарвним непрозорим. Перші його знахідки були зеленою гірською породою з включеннями великих кристалів рубіну. У таких агрегатах рубін зазвичай темний, що не просвічується, тому вагомої цінності у ювелірів не набуває, але разом два цих мінерали є красивим поєднанням, яке при вмілій обробці робить екземпляр не схожим на жоден інший мінерал у світі.
Відкритий мінерал був у 1805 році, але ґрунтовно вивчений і описаний був лише у 1865 році. Перша назва – зауальпіт від назви гір Зау-Альпи, друга – цоізит.
Родовищ цоізиту досить багато. Це США (Вайомінг), Росія (Урал), Мексика, Швейцарія, Австрія, Норвегія. Прозорі різновиди мінералу видобувають лише на африканському континенті в Кенії, Танзанії та Замбії. Цікаво, що чим ближче до землі знаходяться кристали, тим їх колір стає синьо-фіолетовим. Інші переважаючі кольори жовті та коричневі.
Залежно від забарвлення існують такі різновиди цоізиту:
танзаніт;
туліт;
аніоліт;
соссюрріт.
Найпопулярніший танзаніт був названий так керівництвом ювелірного будинку Тіффані, якому належить право на розробку мінералу в Танзанії. Цей камінь має синій колір, абсолютно прозорий та яскравий блиск. Його друга назва "африканський сапфір". Саме за цей дорогоцінний камінь було прийнято синій цоїзит із підніжжя Кіліманджаро. Синє забарвлення можуть набувати зелені та жовті цоізити після термообробки. Вони стають володарями танзанітового кольору.
Туліт має насичене рожеве забарвлення і схожий на родоніт. Вперше туліт був знайдений у Норвегії (Телемарку) і названий так на честь стародавньої назви держави – Туль.
Соссюрріт є сумішшю цоізіту і плагіоклазу і за кольором нагадує нефрит або яшму. Друга назва каменю – швейцарський жад. Названо цей різновид на честь вченого, що першого запропонував термін «геологія» Ораса Бенедикта де Соссюра.
Аніоліт - ще один двоколірний мінерал, він складається із зеленого цоізіту та включень кристалів рубіну темно-рожевого або вишнево-червоного кольору. Це дуже декоративний різновид, тому використовується як дорогий виробний камінь та ювелірна сировина.
Цоізит прозорих кольорів обробляється ограновуванням та використовується як вставка в ювелірну прикрасу. Зазвичай це сережки та кулони. Персні та браслети з цим тендітним каменем роблять рідко. Непрозорі різновиди мінерал є сировиною для різьбярів каменю. З нього роблять чаші, ручки ножів, вази, кулі, маленькі скульптури та інші вироби. Усі вони виглядають дуже ефектно та незвично.
Лікувальні та магічні властивості
У літотерапії існує думка, що камінь цоізит впливає на все, що пов'язане із серцем, судинами та кров'ю. Він знижує ризик серцево-судинних захворювань, покращує склад крові, стабілізує артеріальний тиск. Крім того, мінерал зеленого кольору може допомагати метеозалежним людям легше переносити капризи погоди. Він покращує зір, знімає нервову напругу та нормалізує сон. Є думка, що виконані з цоізиту круглі кулі можуть зцілювати хребет і гармонізувати біополе людини. Цоізит – талісман проти лінощів.
У магії камінь використовується для розвитку всіляких здібностей і талантів, які людина має від народження, але досі не розвинула їх. Туліт зберігає пам'ять і допомагає знаходити загублені речі. Він буде корисний людям творчих професій та всім, хто багато спілкується з чужими людьми. Рубіновий цоізит підходить людям з нестандартним мисленням, яким властиво чинити не так, як усі. Вважається, що цей камінь може перетворювати негативну енергію на позитивну і виводити шкідливі речовини з організму. в Африці та Азії цоіїзит використовується для спілкування з духами у медитаціях.