Адреса: Україна, м. Київ
Мобільний: +38 (068) 137 32 34
Головна > Про камені > Перламутр

Перламутр

1 вересня 2015 р. 14:57
ПЕРЛАМУТР
Перламутр відомий людству з давніх-давен. Можна сміливо сказати, що це перший матеріал, який використовували наші предки для прикрашання власного тіла, одягу, житла. Найдавніша знахідка з перламутру відноситься до 5000 до н.е. Це були скромні намиста з раковин, знайдених на території сучасного Ірану. Подібні прикраси були популярними у багатьох народів світу, а деякий час перламутрові пластини служили грошима.

Перламутр та перли – ідентичні за складом та властивостями біомінеральні утворення. Саме з перламутру складаються перли – улюблений царськими особами ювелірний камінь, особливо шанований на Русі. Перламутр – це органічний шар, яким вистелені стулки раковин прісноводних та морських молюсків. Склад перламутру простий. Це кристали карбонату кальцію (арагоніту), органічного складника конхіоліну та води. Кожна стулка молюска має перламутровий шар, що складається з декількох пластинок, що переливаються. Цих перламутрових шарів у молюска тим більше, чим довше його існування, оскільки продукування перламутру відбувається протягом усього життя. Саме перламутрові пластини утворюють перлини у тому випадку, коли в раковину потрапляють сторонні тіла – піщинки, дрібні камінці та ін.

Властивості перламутру в першу чергу зводяться до зовнішніх характеристик, а це сріблястий блиск, райдужний перелив, різні відтінки кольору. Шар кальциту наростає нерівномірно, східцями, тому для перламутру характерний для всіх відомий перламутровий ефект. Колір перламутру залежить від місця проживання молюска та його різновиду. Розрізняють рожевий, зелений, сріблясто-білий, жовто-зелений та інші відтінки перламутру.

Перламутр та перли видобувають паралельно один одному. Самостійно перламутрові раковини витягують дуже рідко. Як правило, тільки річкові молюски, перлини в яких знаходять рідко, можуть бути недорогим матеріалом.

Родовища перламутрових раковин здавна перебували у водному басейні Перської затоки. Потім їх почали виловлювати вздовж узбережжя Центральної Америки та Австралії. Прісноводні перламутрові молюски мешкали у водах Амуру, Дону, Дніпра, Міссісіпі та інших великих річок. Наразі їх чисельність обмежена і лов заборонений.

Якщо говорити про ціну перламутру, то вона тим вища, що більша перламутрова пластина і тим рідше її відтінок. Відомо, що у плані виграють морські жителі, оскільки їх розмір набагато перевищує величину прісноводних родичів. Так раковини Халіотіс можуть досягати в довжину 20 см. Їх внутрішній перламутровий шар дуже товстий, має ефект іризації. Так виник різновид перламутру під назвою абалон. Індійський перламутр, як правило, білий, його видобувають із раковини молюсків-перлин мелегрини.

Найпоширенішими у морських водах є раковини Пінктада. Їх перламутровий шар може бути рожевим і навіть червонуватим. Раковини деяких спіралеподібних прісноводних та морських молюсків можуть бути матеріалом для виробництва перлів. Такі перли називають антильськими або пухирчастими. З прісноводних раковин молюсків уніо одержують перламутр, який надалі використовується для інкрустації.

Перламутр використовується головним чином для інкрустацій та виробництва прикрас. З давніх-давен до наших днів дійшли дивовижні по красі вироби, що зберігаються в музеях світу та приватних колекціях. Це камеї, намисто, браслети, предмети вжитку та інші вироби. У стародавньому Єгипті перламутрові раковини були трохи дешевшими за діаманти, тому їх імітації робили із золота і прикрашали коштовним камінням. Перламутром часто оздоблювали зброю.

В Ермітажі зберігається перламутрова печатка «Діоскури», зроблена майстрами Пелопонеса (VIII ст. до н.е.). За старовинними описами палац римського імператора Нерона був прикрашений перламутровими інкрустаціями. У музеях світу зберігаються кубки, вирізані з раковин наутілуса та інші судини з перламутровими вставками. Нині камінь перламутр використовується у ювелірній справі. З нього також виготовляють клавіші деяких музичних інструментів, викладають декоративні мозаїки. Це улюблений матеріал майстрів декоративно-побутового живопису.

 
Лікувальні властивості
Чудовий за чистотою, іскристий та ніжний перламутр цінувався як джерело здоров'я, таємничої сили та краси. Стародавні цілителі вважали порошок з перламутру здатним виліковувати будь-які захворювання. У середні віки модниці користувалися косметичними засобами з перламутровою есенцією. Креми та пудри з перламутром можуть освітлити шкіру, вивести ластовиння та пігментні плями. Сережки з перламутровими раковинами покращують слух, а намиста підвищують імунітет та зміцнюють загальне здоров'я людини.

Магічні властивості
Вважається, що перламутрові амулети продовжують молодість та довголіття свого господаря. Камінь перламутр допоможе зберегти мир та злагоду в сім'ї, принесе нові події та враження. Цей білий камінь сприяє виграшу та задоволенню суперечок. Якщо ви є власником виробу з натурального перламутру – бережіть це дар водяних глибин, адже навіть сучасними вченими за допомогою новітньої техніки не розкрито таємниці його утворення.