1 вересня 2015 р. 14:59
НЕФРИТ
Нефрит - гідрооксісіликат кальцію, магнію, заліза, який має різноманітне забарвлення. Нефрит – священний камінь стародавнього Китаю. Властивості цього каменю є унікальними і спонукають людину до змін своєї сутності, поведінки. Назва «нефрит» походить від грецьких слів nephros – нирка та lapis – камінь. Інші назви мінералу та його різновидів: нирковий камінь, камінь маорн, камінь тоїрів, жад, канадський жад, пунаму.
Нефриту приписують здатність захищати власника від потойбічних сил, забезпечувати довголіття та сімейний добробут. Рекомендують носити намисто з нефриту. Прикраси з нефриту у срібній оправі оберігатимуть від поганого ока. Червоний нефрит захищає його власника від стихійних лих, блискавок, землетрусів та пожеж. Це двигун нашої поведінки. Він потемніє в руці людини, яка уперта у своїх помилках.
Родовища нефриту відомі на всіх континентах: на Полярному Уралі (Нирдвоменшор), Казахстані, Туві, Китаї (хр. Куень-Лунь, Памір), США (шт. Монтана, Аляска, Вашингтон, Каліфорнія), Канада, М'янма, Нова Зеландія ( новозеландський матеріал відрізняється своєю високою якістю, він просвічує, має гарне забарвлення і вважається одним із найкращих у світі), Бразилія, Мексика, Польща.
Не існує в природі більш в'язкого та міцного на розрив виробного каменю, ніж нефрит. Ця властивість пов'язана з його волокнистою структурою. Саме цю особливість використовували майстри давнини, роблячи з нефриту персні, браслети та навіть різні інструменти. Пізніше він став одним із улюблених каменів народів Південно-Східної Азії. Нефрит широко застосовується виготовлення предметів побуту і релігійного культу.
Здавна високо цінувалися статуетки, які обожнювалися, служили предметом поклоніння, фетишами. Нефритові плитки Сході з відповідними написами служили вказівкою високородності їхнього власника. Серед поховань Далекого Сходу археологи знаходять саркофаги, підперезані нефритовими пластинами (їх кількість іноді сягає кількох тисяч).
Такими пластинами, з'єднаними між собою золотим дротом, прикрашалися мумії – за віруваннями, що існували, це забезпечувало духу померлого вічність. З нефриту виготовляли лампади для запашних олій, фігурні композиції, барельєфи, судини.
За кілька тисячоліть до нашої ери нефрит зайняв міцне місце у культурі Китаю. Вже в другому тисячолітті до нашої ери китайці досягли високого рівня обробки. З нефриту вирізали відзнаки вельмож, чудові різьблені вироби (вази, настільну скульптуру), побутові та культові предмети, різноманітні прикраси. Нефрит наділяли всілякими надприродними властивостями, як лікувальними, а й культовими.
Особливо цінувався білий нефрит. Пластинки з нього, вкриті тонким різьбленням, підвішували до головного убору або пояса, під час ходьби вони видавали мелодійний дзвін, відлякуючи за повір'ям злих духів. Для китайського каменерізного мистецтва характерні зображення різних міфологічних тварин (дракона, гідри, єдинорога та ін.). Найвищого розквіту мистецтво різьблення каменю у Китаї досягло XVII—XVIII ст.
Нефрит називали каменем неба та землі, мудрості та вічності. Понад дві тисячі років тому великий китайський мислитель Конфуцій відзначав цінність нефриту як символу чесноти. Письменник Хіу-Чін властивості нефриту зіставляв із душевними якостями людини: м'який природний блиск — з м'якосердістю, міцність — із мужністю тощо.
В наш час з нього роблять набори стандартних виробів, що тиражують (чарки, вази, браслети, кільця, кулони).
Лікувальні властивості
З найдавніших часів нефрит вважається мало не панацеєю від будь-яких захворювань. Камінь носили на тілі для лікування та профілактики всіх недуг. Середньовічні алхіміки та цілителі використовували стертий у порошок нефрит для виготовлення різних ліків або просто рекомендували приймати внутрішньо, запиваючи водою. Вважається, що нефрит допомагає при хворобах нічок та сечовивідних шляхів. Вагітним жінкам рекомендується носити вироби з нефриту на животі для полегшення пологів. Існує думка, що порошок з нефриту може вилікувати хвороби шлунку та кишечника. Намиста та браслети, зроблені з цього мінералу, нормалізують сон, позбавляють безсоння та нічних кошмарів.
У багатьох країнах світу кулі з нефриту застосовуються для масажу тіла та обличчя. Пластини з цього мінералу прикладають до хворих місць для полегшення болю при забитих місцях, розтягуваннях, ревматизмі. Вони здатні вилікувати запальні процеси в організмі.
Нефрит впливає на серцеву чакру та чакру сонячного сплетення.
Магічні властивості
Нефрит - один з найпопулярніших мінералів, що використовуються в релігії та магії. У Китаї здавна вважається, що нефрит має п'ять головних переваг. Він є каменем Неба та Землі, Мудрості та Вічності. Стародавні ацтеки використовували нефритові ножі для людських жертвоприношень. Буддисти вважають, що саме з нефриту зроблено небесний трон Будди. Жерці шумерів використовували нефритові предмети як магічні інструменти. Стародавні монголи, які завоювали таку сильну країну, як Русь, прикрашали свій одяг та зброю нефритом. Крім того, нефрит — камінь розуму, добрих намірів та чесноти. Великий мудрець Конфуцій вважав цей камінь символом гуманності.
Нефрит - талісман вчених, символ розуму та військової мужності. Людина, що носить при собі невелику нефритову фігурку, буде успішнішою і швидше за інших йти до наміченої мети. Перстень з білим нефритом є талісманом, який приносить успіх у професійній діяльності, він також охороняє сімейне щастя. Обереги, виготовлені з нефриту, найкраще підходять воїнам. Вони оберігають господаря від поранень, надають мужності, прагнення перемоги.