Адреса: Україна, м. Київ
Мобільний: +38 (068) 137 32 34
Головна > Про камені > Місячний камінь

Місячний камінь

1 вересня 2015 р. 15:01
МІСЯЧНИЙ КАМІНЬ
Місячний камінь є різновидом одного з найпоширеніших мінералів на землі – польового шпату. Але, не дивлячись на це, родовищ місячного каменю залишилося дуже мало, а найвідоміші з них знаходяться на стадії виробітку. Цей мінерал має правильнішу назву – це адуляр. Місячним каменем його називають за
світло, що йде від нього,  і схоже на блиск місяця. Найбільше любили та шанували адуляр у Стародавній Індії. Навіть його назва «джандараканд» перекладається як «місячне сяйво». В Європі особливою ​​популярністюі він не користувався, а ось на Сході цінувався за красу, яка порівнювалася з місячною піною.

Місячний камінь може бути безбарвним, світло-сірим і навіть жовтим. Його характерна риса – це ніжно-блакитний відлив чи іризація. Спостерігаючи за каменем, можна подумати, що всередині нього існує власне джерело тьмяного світла. Звісно, ​​це не так. У науці таке явище називається адуляресценція. Це оптичне явище обумовлено найтоншою пластинчастою структурою місячного каменю. При попаданні на нього променів світла вони переломлюються і розсіюються. Це унікальне явище, властиве вузькій групі дорогоцінного каміння. Крім того кристали мінералу мають інтерференцію, тому каменю властиво поява блакитного і сірого відливу. Це не всі оптичні властивості місячного каменю. Деякі його зразки мають астеризм у формі зірки з чотирма променями. Поширені екземпляри з ефектом котячого ока.

Адуляр нестійкий до ударів та стиску. Його твердість 6-6,5 одиниць, щільність 2,56-2,62 г/см3. Всі зразки мають скляний блиск, добре просвічуються, виявляють слабку люмінесценцію в рентгенівських променях. Якщо говорити про склад мінералу, то це алюмосилікат калію. Так як місячний камінь досить тендітний мінерал, його обробляють кабошоном, але дуже обережно. У процесі носіння прикраса з ним може втратити блиск місячний, який відновлюється повторним шліфуванням або поліруванням. Найкрасивіше місячний камінь виглядає в обрамленні зі срібла. Адуляр використовується як в ювелірних прикрасах різної цінової категорії, так і в художньому різьбленні. Ціна місячного каменю залежить від розміру та якості кристалів. Найдорожчими вважаються екземпляри зі Шрі-Ланки. Вони синьо-блакитні, що мають напрочуд глибокий інтенсивний колір і прозорість. Такі екземпляри – мрія будь-якого колекціонера. Найбільш доступними вважаються індійські адуляри. Вони багатобарвні та дешеві.

Головним постачальником місячного каміння вважається Шрі-Ланка. Великі родовища адуляра розташовані в Індії, Бірмі, Австралії, Бразилії, Мадагаскарі, США. До речі, вперше місячний камінь було знайдено у Швейцарії у горах Адула. Звідси й назва – адуляр.

Місячний камінь найчастіше зустрічається в кварцових та рудних жилах, іноді його знаходять у пегматитах. За однією індійською легендою місячний камінь – це застиглі сльози Місячної богині. Стародавні жителі Месопотамії наділяли адуляр вищими силами. Він вважався пророчим каменем, талісманом магів та чаклунів. Легенди багатьох народів стверджують, що сила каменю досягає максимуму в повний місяць. Тоді можна просити у нього захисту, заступництва та земних благ.

 
Виділяють такі різновиди місячного каменю:
лабрадор;
чорний місячний камінь;
біломорит;
санідин.

Лабрадор може бути вогняним, зеленим, молочно-білим, але завжди з властивою тільки йому синім і перламутровим блиском. Темнозабарвлений лабрадор прийнято виділяти в окремий різновид – чорний місячний камінь. Назва «лабрадор» походить від однойменного кістяка в Канаді, де мінерал було вперше знайдено. Друга назва – павич камінь. У Росії її в Україні у XVIII столітті відкрили великі родовища лабрадора. З нього стали виготовляти не лише ювелірні прикраси, а й предмети декору царських палаців та дворянських маєтків. Це були стільниці з лабрадору, дрібні скульптури, облицювання.

Біломорит білий, має меншу прозорість, ніж адуляр, але виділяється приємним сіро-блакитним і фіолетовим відблиском. Часто використовується як виробний камінь.

Санідін вважається справжнім місячним каменем нарівні з адуляром. Може володіти безбарвним, сірим, білим, червоно-білим і жовто-білим забарвленням. Зустрічаються прозорі та напівпрозорі зразки. Колір обумовлений домішками заліза, кальцію, натрію. Застосовується як у ювелірній справі, так і художньому різанні.

Літотерапевти вважають місячний камінь захисником від впливу місяця, що виліковує від лунатизму. Якщо носити мінерал так, щоб він торкався шкіри, можна уникнути нападів епілепсії, гніву та агресивної налаштованості. Камінь здатний зменшувати пухлини, виводити шлаки. Лікує захворювання органів травлення, нирок, печінки, нормалізує роботу залоз внутрішньої секреції, приводить до норми гормональне тло. Місячний камінь здатний очищати кров, лімфу, знімати набряки та полегшувати лихоманку. Адуляр дарує спокійний сон без кошмарів та яскравих сновидінь. Деякі фахівці стверджують, що камінь полегшує пологи.

Як талісман місячний камінь підходить людям творчих професій. Він наповнює натхненням, розкриває таланти, пробуджує до творчих занять. З давніх-давен місячний камінь вважався найкращим подарунком коханій людині. Він сприяє посиленню симпатії та інших ніжних почуттів, прагне створити гармонійні стосунки між чоловіком та жінкою.

Взагалі місячний камінь – найкращий помічник для залучення кохання. Для цього брошку з каменем носили ближче до серця. Інші прикраси з адуляром допомагають своєму господареві бути більш врівноваженим, терпимим, добрим і милосердним. Він знімає стреси та охороняє носія від конфліктних ситуацій. Це найкращий супутник земного існування кожної людини.