1 вересня 2015 р. 14:52
ХРИЗОПРАЗ
Хризопраз – різновид халцедону, входить у сімейство прозорих кварців, що містять нікель. Відомий з часів Стародавньої Греції, де високо цінувався і використовувався в ювелірній справі нарівні з діамантами. За зелений відтінок та дивовижну природну напівпрозорість отримав назву хризопрас, що означає у перекладі з грецьк. chrysos - "золото", і prasos - "цибуля-порей". Камінь хризопраз має різноманіття відтінків, але всі вони варіюють від світло-зеленого до небесно-смарагдового.
Забарвлення того чи іншого екземпляра залежить від вмісту в його кристалах домішок нукелю і включень таких мікроелементів, як залізо і марганець, органічних речовин, тальку та інших. Таким чином, хризопраз має багатий хімічний склад. У будь-якому відомому екземплярі цього мінералу завжди присутні зелені та блакитні відтінки.
У природі хризопраз часто зустрічається у вигляді жил, жовна. Їхнє фарбування зазвичай неоднорідне, а через різну щільність можуть проявлятися тріщини. Деякі камені мають властивість втрачати інтенсивність забарвлення, але зазвичай вона відновлюється у вологому середовищі. Така властивість характерна для пористих мінералів, які при знаходженні на сонці втрачають вологу, що знаходиться в порах, тому кілька крапель води повертають блиск і колір.
Камінь вважається напівдорогоцінним каменем, вартість якого залежить від його сорту:
- сорт – вищий. Це смарагдово-зелені зразки, щільні за структурою та однорідні за кольором. Таке каміння просвічується при інтенсивному світлі. Цей хризопраз вважається цінним ювелірним матеріалом.
- сорт – перший. Примірники яблучно-зеленого однорідного забарвлення. Таке каміння має замутнення і слабо просвічується на світлі.
- сорт – другий. Примірники блідо та неоднорідно забарвлені. Можлива наявність плям, розлучень, мікротріщин та пір. За забарвленням це жовтувато-зелені та блакитно-зелені камені з молочно-білими плямами та неоднорідною структурою. Таке каміння є недорогим декоративно-виробним матеріалом.
Хризопраз утворювався довгі століття під впливом вітру і води в нікелемістких породах. Часто він зустрічається з гетитами та іншими залізовмісними рудами. З XIV найбільшим родовищем мінералу була польська Сілезія (Шкляри). Нині це родовище вичерпане і закрите. В даний час найбільшим добувачем хризопразу вважається Австралія. Чималі запаси мінералу має США (Каліфорнія, Арізона), Бразилія, Індія, Пакистан, Мадагаскар, Казахстан.
Хризопраз був улюбленим каменем великого завойовника Олександра Македонського та прусського короля Фрідріха II. У Стародавньому світі цей камінь вважався засобом, що допомагає в бою і загоює рани, саме тому Олександр Македонський носив камінь під час боїв за поясом. Король Фрідріх прикрасив хризопразом свою корону та перстень, з яким ніколи не розлучався. Саме за Фрідріха II було винайдено нове огранювання, назване «фрідеріціанським». Камінь граниться як таблиці з низкою дрібних фасеток. Цей вид обробки хризопразу став популярним поряд з кабошоном. Неймовірним витвором мистецтва вважаються невеликі столики, мозаїчні стільниці яких виготовлені з напівпрозорого хризопразу. Вони зберігаються у Німеччині, місті Потсдамі у палаці Сан-Сусі. А гарна мозаїка з хризопразами збереглася в соборі св. Вацлава у Празі.
Хризопраз – ліки для душі та тіла
Камінь через інтенсивне зелене забарвлення вважається прекрасним лікарем хвороб очей. Він повертає гостроту зору, стимулює працездатність організму, збільшує захисні сили. Крім того мінерал покращує роботу залоз внутрішньої секреції та обмін речовин. Хризопраз вважається оберегом спокійного сну, тому що позбавляє безсоння та нічних кошмарів.
Хризопраз – талісман винахідників, учених та всіх тих людей, які прагнуть новизни, йдуть нетрадиційним шляхом, є новаторами. Він приносить успіх у будь-якій новій справі. У давнину камінь хризопраз був оберегом від пристріту, псування, заздрощів, наклепу. Він не приносить успіх брехливим, заздрісним, злим і неврівноваженим людям. Людині доблесній і чесній він обіцяє успіх, зміцнює витримку, надає мужності. Це добрий щит від негативної енергії. Ювелірна прикраса з цим мінералом може стати вдалим подарунком для ділової людини, особливо якщо камінь обрамлений дорогоцінним металом - золотом або сріблом.