1 вересня 2015 р. 15:15
АГАТ
Один із найкрасивіших каменів серед халцедонів. Ошатна смугастість, утворена шарами шириною від часток міліметра до кількох міліметрів, тонкі колірні переходи, насичена палітра забарвлення цього каменю - все це робить агат вкрай привабливим.
Смугастий малюнок в агатах виникає завдяки ритмічному відкладенню різнобарвного халцедону. Якщо мигдалина виконана халцедоном в повному обсязі, всередині неї залишається порожнеча, що сприяє вільному зростанню добре освічених кристалів гірського кришталю, аметисту, димчастого кварцу. У таких порожнинах зустрічаються кристали кальциту, гематиту, сидеріту чи цеолітів. Текстура агатів може бути неясною, іноді ледь помітною, нерізкою. Ступінь прозорості агатів різний: від майже прозорих до непрозорих. Більшість агатів просвічують у тонких пластинах. При вивітрюванні по зовнішніх шарах мигдалики утворюється біла, рідше салатова скоринка - патина. Палітра кольорів агата дуже багата, колір смуг може бути різних тонів і відтінків - білі та чорні, рожеві та червоні, сірі та блакитні. Найбільш поширена сіро-блакитна гама кольорів. Декоративні якості агатів залежать від характеру розташування смуг та їх ширини, чіткості малюнка, ступеня контрастності фарбування, просвічування каменю, наявності тріщин, сторонніх включень.
Є дві версії походження назви агата:
1. Від назви річки Ахатес (сучасна річка Дірілло, острів Сицилія);
2. Від грецького слова «агатес» – корисний, щасливий.
Цей самоцвіт має високу декоративно-художню якість, відмінну полірованість і відомий з глибокої давнини, його опис вперше з'явився в трактаті «Про камені» Теофраста (372-287 роки до нашої ери), а самі прикраси з агату зустрічаються в найдавніших могильниках і похованнях в Месопотамії та Єгипті, Англії, Південному Приураллі. У гробницях біля Алушти виявлено намисто з агату, що належать до V ст. до зв. е. Біля Сімферополя на скіфських похованнях ІІІ ст. до зв. е. знаходили намисто з агату та оніксу. У середньовічній Європі натуральний камінь агат набув особливої популярності завдяки хрестовим походам, під час яких східні прикраси з агатом потрапляли до Європи.
Головні родовища агату: Уругвай, Бразилія, Індія, Вірменія, Азербайджан, Шотландія, Мексика, Казахстан, Таджикистан, Австралія, США, Східний Сибір, Далекий Схід.
Різновиди агату
За розташуванням смуг розрізняються концентрично-смужкові, прямолінійно-смужчасті і комбіновані малюнки, що поєднують елементи прямолінійно-смужчастого і концентрично-смужчастого, концентрично-смужчастого і дендритовидного (моховий агат) або плямистого (руїнний агат) малюнка. Найбільш поширені агати із концентрично-зональною текстурою — бразильський тип. Рідше трапляються агати з прямолінійно-смужчастим малюнком — уругвайський тип.
Існує загалом понад 150 різновидів агату, що відрізняються за формою виділення, фарбування, декоративності, особливостями малюнка, морфології включень та ін. Ось деякі з них:
Агат бастіонний - агат з розлученнями, що мають гострокутні вигини, які віддалено нагадують зображення бастіонів, фортець на старовинних планах та картах. Синоніми: фортечний агат, фортифікаційний агат;
Агат бразильський – з тонкими концентричними шарами;
Агат глазковий або глазчастий - дуже гарний агат з концентричними шарами, близькими формою до кола, що утворюють малюнок, схожий на око. Синоніми: совине око, очковий агат, алеппський агат, алеппський камінь;
Агат блакитний (сапфіриновий);
Чорний агат («магічний агат»);
Вогненний агат – смугастий, райдужний з червоними включеннями найдрібніших кристалів гетиту;
Моховий агат (дендритовий) - з деревоподібними включеннями оксидів заліза або марганцю, зазвичай сірого, сіро-блакитного кольору. Назва агатів цього виду походить від назви родовища Мохо в Ємені (Африка). Дехто вважає, що назва походить саме від подібності малюнка деяких агатів із мохом. Синоніми: дендритовий агат, індійський агат, квітковий агат, моховий агат, моховий камінь, моховик, мокський камінь, амберін;
Пір'їстий агат – халцедон із включеннями пір'їстої форми;
Агат дерев'яний або дерев'яний;
Агат дисковий;
Агат зірчастий — це заміщений агатом корал, має блідо-коричневе забарвлення з білим, як крейда, зірчастим візерунком. Родовище - південно-західне узбережжя Англії;
Точковий агат - агат або халцедон з дрібними, "точковими" включеннями. Синонім – москітний агат;
Морозний агат - білий халцедон з розсіяними в кольоровій масі майже непрозорими включеннями, що утворюють малюнок як би з туману, схожий на зображення сніжинок, що кружляють;
Агат ірізуючий - агат з дуже тонкими (до кількох тисяч на 1 мм) тісно розташованими шарами, що розкладають світло в спектр, що створює гарну веселку квітів або муаровий ефект. Синонім: скамбія;
Пейзажний агат – халцедон з малюнком, що нагадує якийсь пейзаж. Синоніми: ландшафтний агат;
Хмарний агат – халцедон із малюнком включень, що нагадує хмари;
Руїнний агат – агат з малюнком шарів, що нагадує контури руїн;
Стрічковий агат – агат із прямолінійними паралельними шарами; від оніксу відрізняється незначною товщиною шарів. Синонім – уругвайський агат;
Черепаховий агат;
Стільниковий агат - блідозабарвлені в сірих тонах із слаборозвиненим малюнком (розглянути можна лише на просвіт у тонких пластинах). Найбільш чітко текстура таких агатів проявляється на периферії мигдалики, до центру відбувається розширення та «розпливання» зон, і малюнок зникає зовсім. Ширина смуг від 3 до 12 мм. Характерно близько 5 смуг, що чергуються блідо-сірого і світло-сірого кольору з фіолетовим відтінком. Неясносмугасті агати, зазвичай, досить добре просвічують, на глибину до 1,5 см.
Лікувальні властивості агату
За старовинними грузинськими повір'ями, що належать до Х століття, якщо цей самоцвіт розтерти у воді і обмити нею рани, то вони швидше гояться, виліковуються також укуси звірів, змій, скорпіонів та отруйних комах.
Агат може допомогти своєму власнику впоратися з багатьма недугами, потрібно лише його правильно носити. Наприклад, при затяжному кашлі, ангіні його носять у вигляді намиста, при різних захворюваннях зубів — у вигляді сережок. При подагрі, хворобах суглобів надягають агатові браслети. Перстень з агатом носять на безіменному пальці лівої руки ті, хто страждає на серцеві захворювання. Натуральний агат знімає судоми, допомагає боротися зі страхами, захищає від інфекцій та шлункових хвороб, сприяють нормалізації кислотності шлункового соку, а також детоксикації організму. Агат дають тримати хворому під час хвороби. Коли мучить спрага – кладуть до рота. Є думка, що агати мають властивість захищати людину від впливу радіації.
Вважається, що випадково знайти агат може тільки людина чиста, високоморальна. Дарування агату викликає прихильність до дарувальника. Натуральний агат сприяє розвитку обдарувань і надає впевненості власнику. Особливо він добрий для художників, які прагнуть удосконалювати свою творчість.
Як талісман агат допомагає власнику відкрити обман, виявити недоброзичливців, попереджає про неприємності, що насуваються. Якщо довго і пильно дивитися на агат, це заспокоює психіку, відволікає від мирської метушні. Добре використати натуральний агат для медитацій. Він налаштовує людину на дуже тонку хвилю сприйняття, допомагає прояву здібностей яснознавства, ясночуття та ясновидіння.